| Manufacturer Part Number: | VI30100SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI30100SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI30100SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI30100SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI30100SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI30100SG-E3/4W is new and unused, you can buy VI30100SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI30100SG-E3/4W.
| BAT43WS-E3-18 | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 | BAT43WS-E3-18.pdf | |
| BA159DGP-E3/54 | DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL | BA159DGP-E3/54.pdf | |
| T106D4 | SCR 400V 4A Sensitive Gate Through Hole TO-202 | T106D4.pdf | |
| UNRF2A100A | TRANS PREBIAS NPN 100MW ML3-N2 | UNRF2A100A.pdf | |
| AB-557-03-HCC-S-L-C-T | IC PCIE CLOCK GEN 100MHZ 16TSSOP | AB-557-03-HCC-S-L-C-T.pdf | |
| LC4064C-75T44C | IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP | LC4064C-75T44C.pdf | |
| MSP430F135IRTDR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 16KB (16K x 8 + 256B) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F135IRTDR.pdf | |
| PCI7420GHK | PCI CardBus Controller IEEE 1394a-2000, OHCI PCI Interface 288-BGA Microstar (16x16) | PCI7420GHK.pdf | |
| PCA9501BS,118 | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 20-HVQFN (5x5) | PCA9501BS,118.pdf | |
| BTS54220LBFAUMA1 | IC PWR SWITCH HISIDE PG-TSON-24 | BTS54220LBFAUMA1.pdf | |
| LM4140CCM-2.0/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140CCM-2.0/NOPB.pdf | |
| BU19UA3WNVX-TL | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 300mA SSON004X1010 | BU19UA3WNVX-TL.pdf | |
| ISL78302AARLLZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.9V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL78302AARLLZ-T.pdf |