| Manufacturer Part Number: | VI30120S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI30120S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI30120S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI30120S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI30120S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI30120S-E3/4W is new and unused, you can buy VI30120S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI30120S-E3/4W.
| 2N5401CTA | TRANS PNP 150V 0.6A TO-92 | 2N5401CTA.pdf | |
| HUFA75545S3S | MOSFET N-CH 80V 75A D2PAK | HUFA75545S3S.pdf | |
| DAC70004IDMDT | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 14-VSON (4x3) | DAC70004IDMDT.pdf | |
| AD7111ABNZ | 17 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | AD7111ABNZ.pdf | |
| M3087BFLBGP#U3 | M32C/80 M16C™ M32C/80/87 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | M3087BFLBGP#U3.pdf | |
| TM4C1292NCPDTT3 | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 128-TQFP (14x14) | TM4C1292NCPDTT3.pdf | |
| MB90F351SPFM-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F351SPFM-GSE1.pdf | |
| DSPIC33EP32GP502-H/MM | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EP32GP502-H/MM.pdf | |
| 72V235L10PF8 | IC FIFO SYNC 2048X18 10NS 64TQFP | 72V235L10PF8.pdf | |
| MC10EP116FAR2 | IC RCVR/DRVR HEX 6BIT DFF 32LQFP | MC10EP116FAR2.pdf | |
| 93AA56CT-I/MC | IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8DFN | 93AA56CT-I/MC.pdf | |
| MAX7129CPL+ | IC ADC 4 1/2 DIGIT 40-DIP | MAX7129CPL+.pdf | |
| AP7333-18SAG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SOT-23-3 | AP7333-18SAG-7.pdf | |
| S-1137D24-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.4V 300mA SOT-89-5 | S-1137D24-U5T1U.pdf |