| Manufacturer Part Number: | VI30120S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI30120S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI30120S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI30120S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI30120S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI30120S-M3/4W is new and unused, you can buy VI30120S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI30120S-M3/4W.
| BZG05C4V7-E3-TR | Zener Diode 4.7V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C4V7-E3-TR.pdf | |
| Q8010N4TP | TRIAC 800V 10A TO263 | Q8010N4TP.pdf | |
| BLF7G24LS-100,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.3GHz ~ 2.4GHz 18dB 20W SOT502B | BLF7G24LS-100,112.pdf | |
| CDCEL913PWG4 | IC 1-PLL VCXO CLK SYNTH 14-TSSOP | CDCEL913PWG4.pdf | |
| LTM9011IY-14#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 140-BGA (11.25x9) | LTM9011IY-14#PBF.pdf | |
| GAL22V10D-10QP | IC CPLD 10MC 10NS 24DIP | GAL22V10D-10QP.pdf | |
| R5F10WLAAFB#50 | RL78 RL78/L13 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | R5F10WLAAFB#50.pdf | |
| MB90030PMC-GS-135E1 | IC MCU 16BIT FFMC-16F0.35 64LQFP | MB90030PMC-GS-135E1.pdf | |
| PIC16C64A-10E/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C64A-10E/PQ.pdf | |
| AD8158ACPZ | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 100-LFCSP-VQ (12x12) | AD8158ACPZ.pdf | |
| 24LC256T-I/MF | IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DFNS | 24LC256T-I/MF.pdf | |
| M29W128GL70ZA6F TR | IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA | M29W128GL70ZA6F TR.pdf | |
| L6565DTR | Converter Offline Flyback Topology 8-SO | L6565DTR.pdf | |
| MAX17532ATB+ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 100mA 10-WFDFN Exposed Pad | MAX17532ATB+.pdf | |
| NCP585HSN12T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA SOT-23-5 | NCP585HSN12T1G.pdf |