| Manufacturer Part Number: | VI30120SGHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI30120SGHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI30120SGHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI30120SGHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI30120SGHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI30120SGHM3/4W is new and unused, you can buy VI30120SGHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI30120SGHM3/4W.
| BA 895 E6327 | RF Diode PIN - Single 50V 50mA PG-SCD80-2 | BA 895 E6327.pdf | |
| TZQ5237B-GS08 | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5237B-GS08.pdf | |
| PEMB15,115 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 | PEMB15,115.pdf | |
| AK4125VF | IC SAMPLE RATE CONVERTER 30VSOP | AK4125VF.pdf | |
| AD5412AREZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-TSSOP-EP | AD5412AREZ.pdf | |
| AGLN125V2-CSG81I | IC FPGA 60 I/O 81CSP | AGLN125V2-CSG81I.pdf | |
| PIC16F84A-20/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16F84A-20/SO.pdf | |
| ISL28138FHZ-T7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | ISL28138FHZ-T7.pdf | |
| 74AHCT541PW-Q100J | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74AHCT541PW-Q100J.pdf | |
| IDT71V3577S75PFI8 | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP | IDT71V3577S75PFI8.pdf | |
| LT1158ISW#TRPBF | IC MOSFET DVR 1/2BRDG NCH 16SOIC | LT1158ISW#TRPBF.pdf | |
| LTC4232CDHC-1#TRPBF | Hot Swap Controller, Monitor 1 Channel General Purpose 16-DFN (5x3) | LTC4232CDHC-1#TRPBF.pdf | |
| ZM33064CSTZ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | ZM33064CSTZ.pdf | |
| MAX739EWE+ | Buck-Boost Switching Regulator IC Negative Fixed -5V 1 Output 300mA 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | MAX739EWE+.pdf |