| Manufacturer Part Number: | VIT1080S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 80V 10A TO262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT1080S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT1080S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT1080S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT1080S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT1080S-E3/4W is new and unused, you can buy VIT1080S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT1080S-E3/4W.
| DSB1A80 | Diode Schottky 80V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | DSB1A80.pdf | |
| C380N | SCR 800V 400A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C380N.pdf | |
| BC32825TA | TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 | BC32825TA.pdf | |
| SUD50N03-11-E3 | MOSFET N-CH 30V 50A TO252 | SUD50N03-11-E3.pdf | |
| TLP7830(TL,E | Modulator 1 bit Serial | TLP7830(TL,E.pdf | |
| MCP4811-E/MS | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | MCP4811-E/MS.pdf | |
| XC7K160T-L2FBG484E | IC FPGA 285 I/O 484FCBGA | XC7K160T-L2FBG484E.pdf | |
| LFSC3GA80E-6FFN1152I | IC FPGA 660 I/O 1152FCBGA | LFSC3GA80E-6FFN1152I.pdf | |
| MM74HCT05MTC | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-TSSOP | MM74HCT05MTC.pdf | |
| N74F32D,623 | OR Gate IC 4 Channel 14-SO | N74F32D,623.pdf | |
| AT27C010-70PU | IC OTP 1MBIT 70NS 32DIP | AT27C010-70PU.pdf | |
| S29GL512P11TFI020 | IC FLASH 512MBIT 110NS 56TSOP | S29GL512P11TFI020.pdf | |
| AS7C34096A-15JCNTR | IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ | AS7C34096A-15JCNTR.pdf | |
| 71T75602S150BGI | IC SRAM 18MBIT 150MHZ 119BGA | 71T75602S150BGI.pdf | |
| TPS2552DRVT-1 | IC PWR DIST SWITCH ADJ 6SON | TPS2552DRVT-1.pdf |