| Manufacturer Part Number: | VIT1080SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT1080SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT1080SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT1080SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT1080SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT1080SHM3/4W is new and unused, you can buy VIT1080SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT1080SHM3/4W.
| HFA16TA60C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 8A (DC) Through Hole TO-220-3 | HFA16TA60C.pdf | |
| BZX79-C2V7,133 | Zener Diode 2.7V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C2V7,133.pdf | |
| TFF11142HN/N1X | IC FREQUENCY GENERATOR 24HVQFN | TFF11142HN/N1X.pdf | |
| LTC2632HTS8-LX8#TRMPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2632HTS8-LX8#TRMPBF.pdf | |
| LFEC15E-4FN256C | IC FPGA 195 I/O 256FBGA | LFEC15E-4FN256C.pdf | |
| Z8F041AHH020EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F041AHH020EC.pdf | |
| HD6417750RBA200V | SH-4 SuperH® SH7750 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless 256-BGA (27x27) | HD6417750RBA200V.pdf | |
| XC7Z020-1CLG484C | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Zynq®-7000 Artix™-7 FPGA, 85K Logic Cells 256KB 667MHz 484-CSPBGA (19x19) | XC7Z020-1CLG484C.pdf | |
| MAX4602CWE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-SO | MAX4602CWE+T.pdf | |
| MAX3073EESD+T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX3073EESD+T.pdf | |
| PCA9504ADGG,112 | PC's, PDA's Interface 56-TSSOP | PCA9504ADGG,112.pdf | |
| SN7406DG4 | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-SOIC | SN7406DG4.pdf | |
| MT48LC16M16A2P-6A XIT:G | IC SDRAM 256MBIT 167MHZ TSOP | MT48LC16M16A2P-6A XIT:G.pdf | |
| AS4C64M8D2-25BIN | IC SDRAM DDR2 512MB 64MX8 60FBGA | AS4C64M8D2-25BIN.pdf | |
| LM3404MRX | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 1A 8-SO PowerPad | LM3404MRX.pdf |