| Manufacturer Part Number: | VIT2060G-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT2060G-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT2060G-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT2060G-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT2060G-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT2060G-M3/4W is new and unused, you can buy VIT2060G-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT2060G-M3/4W.
| MDMA140P1600TG | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 140A Chassis Mount TO-240AA | MDMA140P1600TG.pdf | |
| A180PD | Diode Standard 1400V (1.4kV) 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | A180PD.pdf | |
| FSBB20CH60D | Power Driver Module IGBT 3 Phase Inverter 600V 20A SPM27CC | FSBB20CH60D.pdf | |
| 8N4Q001KG-1031CDI8 | Clock Oscillator IC 80MHz, 100MHz, 125MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1031CDI8.pdf | |
| PIC18F14K22-E/P | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 20-PDIP | PIC18F14K22-E/P.pdf | |
| R5F51116ADFK#30 | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F51116ADFK#30.pdf | |
| MB90591GPFR-G-183-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 384KB (384K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90591GPFR-G-183-JNE1.pdf | |
| TMS320F2812GHHAR | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 256KB (128K x 16) FLASH 179-BGA MicroStar (12x12) | TMS320F2812GHHAR.pdf | |
| MC10EL01DR2 | NOR/OR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 8-SOIC | MC10EL01DR2.pdf | |
| LT4220CGN#PBF | Hot Swap Controller 2 Channel General Purpose 16-SSOP | LT4220CGN#PBF.pdf | |
| MAX8831EWE+T | LED Driver IC 5 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) I²C Dimming 5mA, 25mA 16-WLP (2x2) | MAX8831EWE+T.pdf | |
| XC6123E629ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123E629ER-G.pdf | |
| NCV885201D1R2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | NCV885201D1R2G.pdf | |
| LP3872EMP-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A SOT-223-5 | LP3872EMP-3.3/NOPB.pdf | |
| ADP1762ACPZ-1.5-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 2A 16-LFCSP (3x3) | ADP1762ACPZ-1.5-R7.pdf |