| Manufacturer Part Number: | VIT3060G-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 15A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT3060G-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT3060G-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 850µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT3060G-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT3060G-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT3060G-M3/4W is new and unused, you can buy VIT3060G-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT3060G-M3/4W.
| NE46134-T1-QR-AZ | RF Transistor NPN 15V 250mA 5.5GHz 2W Surface Mount SOT-89 | NE46134-T1-QR-AZ.pdf | |
| 8N3DV85KC-0055CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0055CDI8.pdf | |
| 8N4QV01FG-0058CDI | VCXO IC 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0058CDI.pdf | |
| LTC2351CUH-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 6 Input 32-QFN (5x5) | LTC2351CUH-14#TRPBF.pdf | |
| ADS1274IPAPTG4 | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 64-HTQFP (10x10) | ADS1274IPAPTG4.pdf | |
| PIC16LF1769T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16LF1769T-I/SO.pdf | |
| PCM2903CDB | Stereo Audio Interface 16 b USB 28-SSOP | PCM2903CDB.pdf | |
| SN75ALS197NSR | 0/4 Receiver 16-SO | SN75ALS197NSR.pdf | |
| CS8952-CQ | Transceiver IEEE 802.3 100-TQFP (14x14) | CS8952-CQ.pdf | |
| M74HCT32B1R | OR Gate IC 4 Channel 14-DIP | M74HCT32B1R.pdf | |
| 74FCT16841ATPVCTG4 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 10:10 IC Tri-State 56-SSOP | 74FCT16841ATPVCTG4.pdf | |
| LNK604PG | Converter Offline Flyback Topology Up to 85kHz DIP-8C | LNK604PG.pdf | |
| LC5555LD | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) 8-DIP | LC5555LD.pdf | |
| STK760-211-E | PFC IC Average Current | STK760-211-E.pdf | |
| XC6121C335MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121C335MR-G.pdf |