| Manufacturer Part Number: | VIT5200-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 5A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT5200-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT5200-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT5200-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT5200-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT5200-E3/4W is new and unused, you can buy VIT5200-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT5200-E3/4W.
| BYG23M-M3/TR | DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A | BYG23M-M3/TR.pdf | |
| PL585-P8-358OC-R | IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP | PL585-P8-358OC-R.pdf | |
| 8N3DV85AC-0060CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 622.08MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0060CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0151CDI8 | VCXO IC 150MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0151CDI8.pdf | |
| AD7398BRUZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD7398BRUZ.pdf | |
| MC8641DHX1000GB | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8641DHX1000GB.pdf | |
| DG412HSDY-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SOIC | DG412HSDY-E3.pdf | |
| LM4926TLX/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 14-DSBGA | LM4926TLX/NOPB.pdf | |
| 74AUP2G125RA3-7 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output X2-DFN1210-8 | 74AUP2G125RA3-7.pdf | |
| CD74HC20MG4 | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | CD74HC20MG4.pdf | |
| MT47H128M8BT-5E L:A | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 5NS 92FBGA | MT47H128M8BT-5E L:A.pdf | |
| BTC300101TAAATMA1 | IC PWR SW HI-SIDE TO263-7 | BTC300101TAAATMA1.pdf |