| Manufacturer Part Number: | VIT760-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 7.5A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT760-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT760-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 7.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT760-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT760-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT760-E3/4W is new and unused, you can buy VIT760-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT760-E3/4W.
| 84CNQ060SL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 40A Surface Mount PRM2-SL | 84CNQ060SL.pdf | |
| DSEP2X31-06B | Diode Array 2 Independent Standard 600V 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | DSEP2X31-06B.pdf | |
| 1N4735AE3/TR13 | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4735AE3/TR13.pdf | |
| 2EZ5.1D10E3/TR12 | Zener Diode 5.1V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ5.1D10E3/TR12.pdf | |
| SP6KE12AWP | DIODE | SP6KE12AWP.pdf | |
| CS29-12IO1C | SCR 1200V 35A Standard Recovery Through Hole ISOPLUS220™ | CS29-12IO1C.pdf | |
| Q4004LTTP | TRIAC 400V 4A TO220 | Q4004LTTP.pdf | |
| IRFR12N25DCPBF | MOSFET N-CH 250V 14A DPAK | IRFR12N25DCPBF.pdf | |
| ADC12451CIJ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-CDIP | ADC12451CIJ.pdf | |
| EPF10K100EFC484-3 | IC FPGA 338 I/O 484FBGA | EPF10K100EFC484-3.pdf | |
| PIC12LF1822-E/P | PIC PIC® XLP™ 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-PDIP | PIC12LF1822-E/P.pdf | |
| ATXMEGA32D3-MN | AVR AVR® XMEGA® D3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATXMEGA32D3-MN.pdf | |
| PIC16LF1947T-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC16LF1947T-I/PT.pdf | |
| ATSAML22N17A-CFUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L22N Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-VFBGA | ATSAML22N17A-CFUT.pdf | |
| W25M512JVCIQ TR | IC FLASH 512MBIT 4KB 24TFBGA | W25M512JVCIQ TR.pdf |