| Manufacturer Part Number: | VS-150K30A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9044 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 300V 150A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-150K30A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-150K30A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 Data Sheet Corr. 03/Feb/2016 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 471A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-150K30A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-150K30A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-150K30A is new and unused, you can buy VS-150K30A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-150K30A.
| SBMA1 | BRIDGE RECT 1.5A 100V | SBMA1.pdf | |
| VS-12CTQ035STRR-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 6A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-12CTQ035STRR-M3.pdf | |
| STPS2L30UF | DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMBFLAT | STPS2L30UF.pdf | |
| PZU11BL,315 | Zener Diode 11V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | PZU11BL,315.pdf | |
| BD244CTU | TRANS PNP 100V 6A TO-220 | BD244CTU.pdf | |
| PTAB182002FCV1R250XTMA1 | IC AMP RF LDMOS | PTAB182002FCV1R250XTMA1.pdf | |
| SM802101UMG-TR | IC SYNTHESIZER 100/200MHZ 44QFN | SM802101UMG-TR.pdf | |
| 8N4DV85AC-0077CDI8 | VCXO IC 125MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0077CDI8.pdf | |
| DS3231M+TRL | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS3231M+TRL.pdf | |
| DAC7634EB/1K | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 48-SSOP | DAC7634EB/1K.pdf | |
| Z8937320FSC00TR | IC DSP OTP 8K 80QFP | Z8937320FSC00TR.pdf | |
| UPSD3233B-40T6 | 8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 160KB (160K x 8) FLASH | UPSD3233B-40T6.pdf | |
| SN75970B2DLR | 9/9 Transceiver Half RS422, RS485 56-SSOP | SN75970B2DLR.pdf | |
| MAX942EUA+T | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL 8-uMAX | MAX942EUA+T.pdf | |
| 71256L70DB | IC SRAM 256KBIT 70NS 28CDIP | 71256L70DB.pdf |