| Manufacturer Part Number: | VS-150KR10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-150KR10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-150KR10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 Data Sheet Corr. 03/Feb/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 471A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-150KR10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-150KR10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-150KR10A is new and unused, you can buy VS-150KR10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-150KR10A.
| M50100SB600 | MODULE POWER 100A 600V BRIDGE | M50100SB600.pdf | |
| MBR20040CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 200A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MBR20040CT.pdf | |
| SUF15J-E3/54 | Diode Standard 600V 1.5A Through Hole GP20 | SUF15J-E3/54.pdf | |
| 1EZ190D5E3/TR8 | Zener Diode 190V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ190D5E3/TR8.pdf | |
| SY75578LMG-TR | IC CLK BUFFER 2:8 267MHZ 32QFN | SY75578LMG-TR.pdf | |
| MK2308S-2I | IC PLL ZD BUFFER HS 16-SOIC | MK2308S-2I.pdf | |
| 8N3SV75BC-0166CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0166CDI.pdf | |
| SE555N | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 500kHz 8-DIP (0.300", 7.62mm) | SE555N.pdf | |
| AD5273BRJ1-R2 | Digital Potentiometer 1k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface SOT-23-8 | AD5273BRJ1-R2.pdf | |
| EPF6016TI144-3 | IC FPGA 117 I/O 144TQFP | EPF6016TI144-3.pdf | |
| LFX1200EB-03F900C | IC FPGA 496 I/O 900FBGA | LFX1200EB-03F900C.pdf | |
| MK02FN64VLF10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K02 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MK02FN64VLF10.pdf | |
| PIC32MX350F128HT-V/PT | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX350F128HT-V/PT.pdf | |
| PCA9673DK,118 | I/O Expander 16 I²C 1MHz 24-SSOP | PCA9673DK,118.pdf | |
| TPA0242PWP | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 24-HTSSOP | TPA0242PWP.pdf |