| Manufacturer Part Number: | VS-150KR30A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 300V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-150KR30A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-150KR30A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 Data Sheet Corr. 03/Feb/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 471A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-150KR30A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-150KR30A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-150KR30A is new and unused, you can buy VS-150KR30A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-150KR30A.
| DF1506S-E3/45 | DIODE GPP 1.5A 600V 4SMD | DF1506S-E3/45.pdf | |
| PSMN030-60YS,115 | MOSFET N-CH 60V 2.9A LFPAK | PSMN030-60YS,115.pdf | |
| 8N3SV75KC-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0161CDI8.pdf | |
| 8N4SV75LC-0115CDI8 | VCXO IC 175MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0115CDI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-1108CDI8 | VCXO IC 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1108CDI8.pdf | |
| MSC8152SAG1000B | IC DSP 2X 1GHZ SC3850 783FCBGA | MSC8152SAG1000B.pdf | |
| MSP430F2232IDAR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8 + 256B) FLASH 38-TSSOP | MSP430F2232IDAR.pdf | |
| MSP430F2131IRGET | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8 + 256B) FLASH 24-VQFN (4x4) | MSP430F2131IRGET.pdf | |
| MT8920BS1 | Telecom IC Telecom Circuit 28-SOIC | MT8920BS1.pdf | |
| 7132SA20J | IC SRAM 16KBIT 20NS 52PLCC | 7132SA20J.pdf | |
| MIC4422ZT | IC DRIVER MOSFET 9A LS TO-220-5 | MIC4422ZT.pdf | |
| LM4128BMF-2.0 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128BMF-2.0.pdf | |
| MIC5255-3.0BML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA 6-MLF® (2x2) | MIC5255-3.0BML-TR.pdf | |
| LP5900SD-2.8 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 6-WSON (2.2x2.5) | LP5900SD-2.8.pdf |