| Manufacturer Part Number: | VS-1N1183A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12681 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 40A DO203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N1183A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N1183A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 126A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5mA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N1183A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N1183A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N1183A is new and unused, you can buy VS-1N1183A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N1183A.
| GBU4K-M3/45 | BRIDGE RECT GPP 4A 800V GBU | GBU4K-M3/45.pdf | |
| JANTX1N6329C | Zener Diode 16V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | JANTX1N6329C.pdf | |
| 2SC5231A-9-TL-E | RF Transistor NPN 10V 70mA 7GHz 100mW Surface Mount SMCP | 2SC5231A-9-TL-E.pdf | |
| 8N4QV01LG-0076CDI8 | VCXO IC 200MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0076CDI8.pdf | |
| EP4CE40F23C6 | IC FPGA 328 I/O 484FBGA | EP4CE40F23C6.pdf | |
| LFECP6E-3FN256C | IC FPGA 195 I/O 256FBGA | LFECP6E-3FN256C.pdf | |
| PIC24F08KA101T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-SOIC | PIC24F08KA101T-I/SO.pdf | |
| FSFR1600XS | Converter Offline Half-Bridge Topology Up to 300kHz 9-SIP | FSFR1600XS.pdf | |
| MAX6387LT46D4+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel 6-uDFN (1.5x1.0) | MAX6387LT46D4+T.pdf | |
| S-1000N25-N4T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-1000N25-N4T1U.pdf | |
| LM22670TJE-ADJ/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.285V 1 Output 3A TO-263-7 Thin | LM22670TJE-ADJ/NOPB.pdf | |
| S-1711A2828-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 2.8V 150mA SOT-23-6 | S-1711A2828-M6T1G.pdf | |
| LD2979Z33AP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA TO-92-3 | LD2979Z33AP.pdf |