| Manufacturer Part Number: | VS-1N1201A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9014 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 12A DO203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N1201A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N1201A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.25mA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N1201A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N1201A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N1201A is new and unused, you can buy VS-1N1201A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N1201A.
| SBE812-TL-E | Diode Array 2 Independent Schottky 60V 1A Surface Mount 8-SMD, Flat Lead | SBE812-TL-E.pdf | |
| B140B-13-F | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB | B140B-13-F.pdf | |
| AS3PJHM3/86A | Diode Avalanche 600V 2.1A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) | AS3PJHM3/86A.pdf | |
| BB182,335 | DIODE VHF VAR CAP 32V SOD523 | BB182,335.pdf | |
| BF422ZL1G | TRANS NPN 250V 0.05A TO-92 | BF422ZL1G.pdf | |
| 8N3DV85AC-0137CDI | VCXO IC 155.52MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0137CDI.pdf | |
| 8N4DV85EC-0047CDI | VCXO IC 24.576MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0047CDI.pdf | |
| TLV0838IPW | 8 Bit Analog to Digital Converter 4, 7, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | TLV0838IPW.pdf | |
| DAC7614E/1K | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SSOP | DAC7614E/1K.pdf | |
| LTC2668IUJ-16#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 16 40-QFN (6x6) | LTC2668IUJ-16#TRPBF.pdf | |
| 5SGXEB5R2F40I3L | IC FPGA 432 I/O 1517FBGA | 5SGXEB5R2F40I3L.pdf | |
| MKL25Z32VLH4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL2 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MKL25Z32VLH4.pdf | |
| ATSAMD20J16A-MN | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAMD20J16A-MN.pdf | |
| MC68HC908JL3ECFA | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC68HC908JL3ECFA.pdf | |
| MPC8544AVTARJA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.067GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8544AVTARJA.pdf |