| Manufacturer Part Number: | VS-1N1204A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9047 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 12A DO203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N1204A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N1204A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5mA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N1204A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N1204A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N1204A is new and unused, you can buy VS-1N1204A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N1204A.
| CPT600150A | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 150V 300A Chassis Mount TO-244AB | CPT600150A.pdf | |
| IRD3CH101DB6 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 200A Surface Mount Die | IRD3CH101DB6.pdf | |
| BFR750L3RHE6327XTSA1 | RF Transistor NPN 4.7V 90mA 37GHz 360mW Surface Mount PG-TSLP-3 | BFR750L3RHE6327XTSA1.pdf | |
| IXFH23N80Q | MOSFET N-CH 800V 23A TO-247 | IXFH23N80Q.pdf | |
| ICS409MLF | IC PC PERIPHERAL CLOCK 8-SOIC | ICS409MLF.pdf | |
| 8N3DV85KC-0075CDI | VCXO IC 150MHz, 75MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0075CDI.pdf | |
| EP4SGX290NF45I3 | IC FPGA 920 I/O 1932FBGA | EP4SGX290NF45I3.pdf | |
| STM32F207IEH6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-UFBGA (10x10) | STM32F207IEH6.pdf | |
| PIC16C55T-XT/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SSOP | PIC16C55T-XT/SS.pdf | |
| M38D29GFFP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 12.5MHz 48KB (48K x 8) QzROM 64-LQFP (14x14) | M38D29GFFP#U0.pdf | |
| CD74HCT4051M96G4 | 1 Circuit IC Switch 8:1 130 Ohm 16-SOIC | CD74HCT4051M96G4.pdf | |
| TP3070V-G/63 | PCM, Filter Interface PCM Audio Interface 28-PLCC (11.51x11.51) | TP3070V-G/63.pdf | |
| SP208CA-L/TR | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SSOP | SP208CA-L/TR.pdf | |
| PCI2050PDV | PCI-to-PCI Bridge Interface 208-LQFP | PCI2050PDV.pdf | |
| MC74VHC1G50DTT1 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 5-TSOP | MC74VHC1G50DTT1.pdf |