| Manufacturer Part Number: | VS-1N2131A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 60A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N2131A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N2131A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 188A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N2131A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N2131A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N2131A is new and unused, you can buy VS-1N2131A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N2131A.
| 2N4361 | SCR 100V 110A Standard Recovery Chassis, Stud Mount | 2N4361.pdf | |
| 2SD21330SA | TRANS NPN 50V 1A MT-3 | 2SD21330SA.pdf | |
| DS1743-85IND+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 8KB Parallel 28-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1743-85IND+.pdf | |
| MAX187CEWE+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-SOIC | MAX187CEWE+T.pdf | |
| 5SEEBH40C2N | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SEEBH40C2N.pdf | |
| CC-MX-PF47-ZM-B | ConnectCard™ Embedded Module ARM926EJ-S i.mx287 454MHz 128MB 128MB | CC-MX-PF47-ZM-B.pdf | |
| STM8S207S8T6C | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH | STM8S207S8T6C.pdf | |
| S9S08AW32E5CFDE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN-EP (7x7) | S9S08AW32E5CFDE.pdf | |
| DSPIC33FJ32GS608-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 80-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ32GS608-E/PT.pdf | |
| SI3225-G-FQ | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 64-TQFP (10x10) | SI3225-G-FQ.pdf | |
| IS61NLP25636A-200TQLI | IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP | IS61NLP25636A-200TQLI.pdf | |
| TPS2491DGSRG4 | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 10-VSSOP | TPS2491DGSRG4.pdf | |
| MAX16969DGEE/V+T | Automotive, USB Protection PMIC 16-QSOP | MAX16969DGEE/V+T.pdf | |
| LTC3642EMS8E-5#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3642EMS8E-5#PBF.pdf | |
| TPS73515QDRBRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 500mA 8-SON (3x3) | TPS73515QDRBRQ1.pdf |