| Manufacturer Part Number: | VS-1N2137A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 500V 60A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N2137A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N2137A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 188A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 500V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N2137A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N2137A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N2137A is new and unused, you can buy VS-1N2137A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N2137A.
| NTD5802NT4G | MOSFET N-CH 40V 16.4A DPAK | NTD5802NT4G.pdf | |
| SPA15N65C3XKSA1 | MOSFET N-CH 650V 15A TO220-3 | SPA15N65C3XKSA1.pdf | |
| IRGP4068DPBF | IGBT Trench 600V 96A 330W Through Hole TO-247AC | IRGP4068DPBF.pdf | |
| 87004BGI-03LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer IC 250MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 87004BGI-03LFT.pdf | |
| TLV5608IYE | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 Diesale | TLV5608IYE.pdf | |
| SN74LS2323DR | 0/2 Receiver 8-SOIC | SN74LS2323DR.pdf | |
| HA9P4905-5Z | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull 16-SOIC | HA9P4905-5Z.pdf | |
| CY74FCT16543ATPACT | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | CY74FCT16543ATPACT.pdf | |
| 74ALVCHR16269ALRG4 | IC RGSTRD BUS EXCHANGER 56SSOP | 74ALVCHR16269ALRG4.pdf | |
| BTN8962TAAUMA1 | IC MOTOR DRIVER PAR TO263-7 | BTN8962TAAUMA1.pdf | |
| MIC4605-1YMT-TR | IC MOSFET DVR 85V HALF BRDG | MIC4605-1YMT-TR.pdf | |
| SC705CSTRT | IC LOAD SWITCH 500MA 4CSP | SC705CSTRT.pdf | |
| X5328S8ZT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5328S8ZT1.pdf | |
| TPS40003DGQR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP | TPS40003DGQR.pdf | |
| LT8302MPS8E#PBF | Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable 1 Output 3.6A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | LT8302MPS8E#PBF.pdf |