| Manufacturer Part Number: | VS-1N2138A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9110 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 60A DO203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N2138A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N2138A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 188A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N2138A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N2138A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N2138A is new and unused, you can buy VS-1N2138A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N2138A.
| BAR6305WE6327HTSA1 | RF Diode PIN - 1 Pair Common Cathode 50V 100mA 250mW PG-SOT323-3 | BAR6305WE6327HTSA1.pdf | |
| 8N4DV85BC-0089CDI8 | VCXO IC 155.52MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0089CDI8.pdf | |
| X9410WS24 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9410WS24.pdf | |
| MK21DX128AVLK5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK21DX128AVLK5.pdf | |
| PIC16LF1574T-I/SL | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16LF1574T-I/SL.pdf | |
| C8051T321-GMR | 8051 C8051T32x Microcontroller IC 8-Bit 48 MIPS 16KB (16K x 8) OTP 28-QFN (5x5) | C8051T321-GMR.pdf | |
| PIC17C44T-25/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC17C44T-25/PT.pdf | |
| ADA4610-1ARJZ-R7 | J-FET Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | ADA4610-1ARJZ-R7.pdf | |
| MT29RZ4C4DZZMGGM-18W.80C | MCP 256MX16/128MX32 PLASTIC WIRE | MT29RZ4C4DZZMGGM-18W.80C.pdf | |
| TC4427EUA | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP | TC4427EUA.pdf | |
| MP62550DJ-LF-Z | IC CURR LIMIT SWITCH | MP62550DJ-LF-Z.pdf | |
| UCC2813PWTR-3G4 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-TSSOP | UCC2813PWTR-3G4.pdf | |
| MC7906CT-BP | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -6V 1.5A TO-220 | MC7906CT-BP.pdf | |
| MIC37151-1.8WR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A S-PAK-5 | MIC37151-1.8WR.pdf | |
| LP3991TLX-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA 4-DSBGA | LP3991TLX-1.8/NOPB.pdf |