| Manufacturer Part Number: | VS-1N3671A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N3671A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N3671A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N3671A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N3671A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N3671A is new and unused, you can buy VS-1N3671A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N3671A.
| GHXS015A120S-D4 | Diode Array 2 Independent Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 15A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GHXS015A120S-D4.pdf | |
| BZD27C5V1P-E3-18 | Zener Diode 5.1V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C5V1P-E3-18.pdf | |
| APTM10HM09FTG | MOSFET 4N-CH 100V 139A SP4 | APTM10HM09FTG.pdf | |
| DS1010S-125/T&R | Delay Line IC Nonprogrammable 10 Tap 125ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1010S-125/T&R.pdf | |
| 8N3Q001LG-1155CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 83.33MHz, 100MHz, 83.33MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1155CDI.pdf | |
| DS1558Y | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 48-LQFP | DS1558Y.pdf | |
| LC87F5KP6AU-TQFP-E | IC MCU 8BIT 256KB FLASH TQFP | LC87F5KP6AU-TQFP-E.pdf | |
| DS76190W125BGV | SH-2 SuperH® SH Ethernet Microcontroller IC 32-Bit 125MHz ROMless 176-LFBGA (13x13) | DS76190W125BGV.pdf | |
| M2S090TS-FG676I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 676-FBGA (27x27) | M2S090TS-FG676I.pdf | |
| FSA3200UMX | IC ANALOG USB VID SWITCH 16UMLP | FSA3200UMX.pdf | |
| 78P2351-IGTR/F | Telecom IC 100-LQFP (16x16) | 78P2351-IGTR/F.pdf | |
| LF412MH/NOPB | J-FET Amplifier 2 Circuit TO-99-8 | LF412MH/NOPB.pdf | |
| EL8108IS-T7 | IC AMP VIDEO DISTRIBUTION 8-SOIC | EL8108IS-T7.pdf | |
| 74HC241D,652 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74HC241D,652.pdf | |
| SIM6812M | IC BRIDGE DRIVER PAR 40DIP | SIM6812M.pdf |