| Manufacturer Part Number: | VS-2EJH01HM3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE HF 100V 2A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-2EJH01HM3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-2EJH01HM3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-2EJH01HM3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-2EJH01HM3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-2EJH01HM3/6A is new and unused, you can buy VS-2EJH01HM3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-2EJH01HM3/6A.
| 30CTQ035STR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | 30CTQ035STR.pdf | |
| HSM5100GE3/TR13 | Diode Schottky 100V 5A Surface Mount DO-215AB | HSM5100GE3/TR13.pdf | |
| JAN1N6624 | Diode Standard 900V 1A Through Hole | JAN1N6624.pdf | |
| DZ2W03300L | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Surface Mount Mini2-F3-B | DZ2W03300L.pdf | |
| MPSA28G | TRANS NPN DARL 80V 0.5A TO92 | MPSA28G.pdf | |
| FQD4N25TF | MOSFET N-CH 250V 3A DPAK | FQD4N25TF.pdf | |
| NB3H5150MNTXG | IC CLOCK GENERATOR 32QFN | NB3H5150MNTXG.pdf | |
| DAC715UL | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC | DAC715UL.pdf | |
| R5F111PGAFB#30 | RL78 RL78/L1C Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F111PGAFB#30.pdf | |
| MB90F594APFR-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F594APFR-G.pdf | |
| MC74ACT244DTR2G | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74ACT244DTR2G.pdf | |
| SN74AHC74DR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | SN74AHC74DR.pdf | |
| SN74LVC00AQPWREP | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74LVC00AQPWREP.pdf | |
| CY7C1418KV18-250BZC | IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1418KV18-250BZC.pdf | |
| LC75814V-TLM-E | IC LCD DISPLAY DRIVER | LC75814V-TLM-E.pdf |