| Manufacturer Part Number: | VS-2EJH02HM3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE HF 200V 2A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-2EJH02HM3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-2EJH02HM3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-2EJH02HM3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-2EJH02HM3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-2EJH02HM3/6A is new and unused, you can buy VS-2EJH02HM3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-2EJH02HM3/6A.
| F1892CCD1000 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1000V (1kV) 90A (DC) Chassis Mount Module | F1892CCD1000.pdf | |
| 1N5620GPHE3/54 | Diode Standard 800V 1A Through Hole DO-204AC (DO-15) | 1N5620GPHE3/54.pdf | |
| BZX84C16TS-7-F | Zener Diode Array 3 Independent 16V 200mW ±6% SOT-363 | BZX84C16TS-7-F.pdf | |
| BZX884-C22,315 | Zener Diode 22V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | BZX884-C22,315.pdf | |
| IRF7307TRPBF | MOSFET N/P-CH 20V 8-SOIC | IRF7307TRPBF.pdf | |
| CDC391DR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | CDC391DR.pdf | |
| LTC2637IMS-HMX8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637IMS-HMX8#TRPBF.pdf | |
| PIC16LF1709-E/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16LF1709-E/SO.pdf | |
| UPD78F1026GB-GAH-AX | 78K/0R 78K0R/Kx3-L (USB) Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | UPD78F1026GB-GAH-AX.pdf | |
| TUSB2046BVFG4 | USB Hub Controller USB 1.0 USB Interface 32-LQFP (7x7) | TUSB2046BVFG4.pdf | |
| MC74VHCT132ADR2G | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | MC74VHCT132ADR2G.pdf | |
| MP2606DQ-LF-P | IC BATT CHRG LI-ION | MP2606DQ-LF-P.pdf | |
| A8501KLPTR-T | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 100mA 28-TSSOP-EP | A8501KLPTR-T.pdf | |
| MAX1839EEP | IC CTRLR CCFL BCKLGHT 20-QSOP | MAX1839EEP.pdf | |
| LM2575BU | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2575BU.pdf |