| Manufacturer Part Number: | VS-300U20A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9017 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 300A DO205AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-300U20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-300U20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-300U20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-300U20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-300U20A is new and unused, you can buy VS-300U20A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-300U20A.
| NBRD5H100T4G | DIODE SCHOTTKY AUTO 5A 100V | NBRD5H100T4G.pdf | |
| 1N4734APE3/TR12 | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4734APE3/TR12.pdf | |
| VS-ST230S08P1V | SCR 800V 360A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) | VS-ST230S08P1V.pdf | |
| BC846B,215 | TRANS NPN 65V 0.1A SOT23 | BC846B,215.pdf | |
| PDTD123ES,126 | TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 | PDTD123ES,126.pdf | |
| 8T49N008A-040NLGI | IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN | 8T49N008A-040NLGI.pdf | |
| 8N4QV01FG-0027CDI8 | VCXO IC 400MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0027CDI8.pdf | |
| LTC2497CUHF#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 38-QFN (5x7) | LTC2497CUHF#PBF.pdf | |
| A42MX09-3VQ100 | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A42MX09-3VQ100.pdf | |
| EP4SGX110DF29I4 | IC FPGA 372 I/O 780FBGA | EP4SGX110DF29I4.pdf | |
| LFXP20E-4F256C | IC FPGA 188 I/O 256FBGA | LFXP20E-4F256C.pdf | |
| Z86E0308SSG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 512B (512 x 8) OTP | Z86E0308SSG.pdf | |
| MC908AP8CBE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 42-PSDIP | MC908AP8CBE.pdf | |
| MPC850SRZQ50BU | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 256-PBGA (23x23) | MPC850SRZQ50BU.pdf | |
| LT1140ACN#PBF | 5/3 Transceiver Full RS232 24-PDIP | LT1140ACN#PBF.pdf |