| Manufacturer Part Number: | VS-300U40A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9064 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 300A DO205AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-300U40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-300U40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-300U40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-300U40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-300U40A is new and unused, you can buy VS-300U40A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-300U40A.
| MA3XD2100L | Diode Schottky 15V 1A Surface Mount Mini3-G1 | MA3XD2100L.pdf | |
| CZRU52C33-HF | Zener Diode 33V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRU52C33-HF.pdf | |
| KSC5338DTU | TRANS NPN 450V 5A TO-220 | KSC5338DTU.pdf | |
| IRFB3306PBF | MOSFET N-CH 60V 120A TO-220AB | IRFB3306PBF.pdf | |
| STD3NM60T4 | MOSFET N-CH 600V 3A DPAK | STD3NM60T4.pdf | |
| 8N4DV85AC-0003CDI | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0003CDI.pdf | |
| R5F211A4NP#U0 | R8C R8C/1x/1A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-HWQFN (5x5) | R5F211A4NP#U0.pdf | |
| LT6010CS8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6010CS8#PBF.pdf | |
| SN74LVC1G14DBVR | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SOT-23-5 | SN74LVC1G14DBVR.pdf | |
| 74ABTH16460DGGRE4 | 4-1 MULTIDMULTI TRANSCVR 56TSSOP | 74ABTH16460DGGRE4.pdf | |
| 25LC160B-E/MS | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP | 25LC160B-E/MS.pdf | |
| CY14B101K-SP45XIT | IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP | CY14B101K-SP45XIT.pdf | |
| PQ1N253MASPQ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 350mA SOT-89 | PQ1N253MASPQ.pdf |