| Manufacturer Part Number: | VS-300UR10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-300UR10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-300UR10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-300UR10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-300UR10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-300UR10A is new and unused, you can buy VS-300UR10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-300UR10A.
| MMBD7000LT3 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 100V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD7000LT3.pdf | |
| DFLS240L-7 | DIODE SCHOTTKY 40V 2A POWERDI123 | DFLS240L-7.pdf | |
| STTH3R06RL | DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD | STTH3R06RL.pdf | |
| MMSZ4697ET1 | Zener Diode 10V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4697ET1.pdf | |
| TPN6R303NC,LQ | MOSFET N CH 30V 20A 8TSON-ADV | TPN6R303NC,LQ.pdf | |
| 10AX115H4F34E3SG | IC FPGA 504 I/O 1152FCBGA | 10AX115H4F34E3SG.pdf | |
| CY8C27143-24PXI | M8C PSOC®1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 8-DIP | CY8C27143-24PXI.pdf | |
| DSPIC33FJ06GS001-I/P | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 18-PDIP | DSPIC33FJ06GS001-I/P.pdf | |
| PIC16LF1907-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-PDIP | PIC16LF1907-I/P.pdf | |
| CY8CLED164-48PVXI | PROGRAMMABLE SYSTEM ON A CHIP | CY8CLED164-48PVXI.pdf | |
| SAF1562HL/N2,557 | USB Controller USB 2.0 PCI Interface 100-LQFP (14x14) | SAF1562HL/N2,557.pdf | |
| OPA2365AIDG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2365AIDG4.pdf | |
| EL5306IS | General Purpose Amplifier 3 Circuit 16-SOIC | EL5306IS.pdf | |
| LM193AQT | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-UFSON (2x2) | LM193AQT.pdf | |
| IS43DR81280B-3DBLI-TR | IC DDR2 1GB 333MHZ 60BGA | IS43DR81280B-3DBLI-TR.pdf |