| Manufacturer Part Number: | VS-300UR30A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 300V 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-300UR30A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-300UR30A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-300UR30A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-300UR30A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-300UR30A is new and unused, you can buy VS-300UR30A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-300UR30A.
| MBRD380TR | DIODE SCHOTTKY 80V 3A DPAK | MBRD380TR.pdf | |
| BZX584C20-V-G-08 | Zener Diode 20V 200mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX584C20-V-G-08.pdf | |
| 1N4761CPE3/TR12 | Zener Diode 75V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4761CPE3/TR12.pdf | |
| J309G | RF Mosfet N-Channel JFET 10V 10mA 100MHz 16dB TO-92-3 | J309G.pdf | |
| LTC2635HMSE-HZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635HMSE-HZ12#TRPBF.pdf | |
| CS47048B-DQZR | IC AUDIO SOC SGL 32BIT 100-LQFP | CS47048B-DQZR.pdf | |
| STM32F100VCT6B | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F100VCT6B.pdf | |
| MAX4711CSE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 16-SO | MAX4711CSE+T.pdf | |
| TUSB8041IPAPQ1 | USB Hub Controller USB 3.0 USB, GPIO, I²C, SMBus Interface 64-HTQFP (10x10) | TUSB8041IPAPQ1.pdf | |
| SN75LBC173AN | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-PDIP | SN75LBC173AN.pdf | |
| SN65LVDT390PWG4 | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | SN65LVDT390PWG4.pdf | |
| SN74ACT7808-30FN | IC ASYNC FIFO MEM 2048X9 44-PLCC | SN74ACT7808-30FN.pdf | |
| MT25QL02GCBA8E12-0SI | IC FLASH NOR 512MX4 TBGA | MT25QL02GCBA8E12-0SI.pdf | |
| TLC5925IDBQR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 45mA 24-SSOP/QSOP | TLC5925IDBQR.pdf | |
| MC13892BJVL | Battery Management, Display (LED Drivers), Handheld/Mobile Devices, Power Supply PMIC 186-PBGA (12x12) | MC13892BJVL.pdf |