| Manufacturer Part Number: | VS-300UR40A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9029 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN REV 400V 300A DO205AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-300UR40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-300UR40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-300UR40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-300UR40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-300UR40A is new and unused, you can buy VS-300UR40A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-300UR40A.
| BYV98-100-TR | Diode Avalanche 100V 4A Through Hole SOD-64 | BYV98-100-TR.pdf | |
| MMSZ5225C-G3-08 | Zener Diode 3V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5225C-G3-08.pdf | |
| K1300E70 | Diac/Sidac Thyristor 120 ~ 138V 1A TO-92 | K1300E70.pdf | |
| SI1417EDH-T1-E3 | MOSFET P-CH 12V 2.7A SC70-6 | SI1417EDH-T1-E3.pdf | |
| MAX19707ETM+ | 4 Channel AFE 10 Bit 84.6mW 48-TQFN (7x7) | MAX19707ETM+.pdf | |
| LCMXO2-1200ZE-1UWG25ITR | IC FPGA 18 I/O 25WLCSP | LCMXO2-1200ZE-1UWG25ITR.pdf | |
| ATTINY20-XUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 2KB (1K x 16) FLASH 14-TSSOP | ATTINY20-XUR.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-144E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-144E1.pdf | |
| ZGP323LAP4032C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323LAP4032C.pdf | |
| AD8054AR-REEL7 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD8054AR-REEL7.pdf | |
| LM393DGKR | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-VSSOP | LM393DGKR.pdf | |
| S-1003CA43I-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1003CA43I-M5T1U.pdf | |
| LT3014BHVEDD#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 60 V 20mA 8-DFN (3x3) | LT3014BHVEDD#PBF.pdf | |
| LP5900SDX-2.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 6-WSON (2.2x2.5) | LP5900SDX-2.8/NOPB.pdf | |
| MIC5209-3.6BS | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 500mA SOT-223 | MIC5209-3.6BS.pdf |