| Manufacturer Part Number: | VS-300UR60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9084 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN REV 600V 300A DO205AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-300UR60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-300UR60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-300UR60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-300UR60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-300UR60A is new and unused, you can buy VS-300UR60A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-300UR60A.
| STPS20120CFP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack | STPS20120CFP.pdf | |
| BC69PA,115 | TRANSISTOR PNP 20V 2A SOT1061 | BC69PA,115.pdf | |
| CSD87330Q3D | MOSFET 2N-CH 30V 20A 8SON | CSD87330Q3D.pdf | |
| CGS3311MX | IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 8SOIC | CGS3311MX.pdf | |
| 8N3DV85FC-0080CDI | VCXO IC 125MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0080CDI.pdf | |
| DS1807E+ | Digital Potentiometer 45k Ohm 2 Circuit 64 Taps I²C Interface 14-TSSOP | DS1807E+.pdf | |
| EP3C40F780I7N | IC FPGA 535 I/O 780FBGA | EP3C40F780I7N.pdf | |
| OP482GSZ-REEL | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | OP482GSZ-REEL.pdf | |
| MAX11504CUB+ | IC STD VIDEO FILTER 4CH 10UMAX | MAX11504CUB+.pdf | |
| 74FCT16244ATPVG | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74FCT16244ATPVG.pdf | |
| MC10H189FNR2G | Buffer, Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 20-PLCC (9x9) | MC10H189FNR2G.pdf | |
| BQ4015MA-85 | IC NVSRAM 4MBIT 85NS 32DIP | BQ4015MA-85.pdf | |
| X5001PI | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5001PI.pdf | |
| MAX6865UK31D3S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK31D3S+T.pdf | |
| ZXRE1004CFTC | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 20mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ZXRE1004CFTC.pdf |