| Manufacturer Part Number: | VS-302UR60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-302UR60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-302UR60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 942A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AB, DO-9, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AB, DO-9 | |
| Operating Temperature - Junction | * | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-302UR60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-302UR60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-302UR60A is new and unused, you can buy VS-302UR60A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-302UR60A.
| CS218I-30D | SCR 400V 30A Standard Recovery Through Hole TO-218 | CS218I-30D.pdf | |
| STP80N6F6 | MOSFET N-CH 60V TO-220 | STP80N6F6.pdf | |
| 8N4Q001EG-1065CDI8 | Clock Oscillator IC 212.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1065CDI8.pdf | |
| LTC1093CSW#TRPBF | Data Acquisition System (DAS), ADC 10 bit Serial 16-SOIC | LTC1093CSW#TRPBF.pdf | |
| 5SGXMA5N2F45C2LN | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXMA5N2F45C2LN.pdf | |
| DF3048BVX25WV | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH | DF3048BVX25WV.pdf | |
| TS3L110PWG4 | IC ETHERNET SWITCH QUAD 16TSSOP | TS3L110PWG4.pdf | |
| HCF4069YUM013TR | Inverter IC 6 Channel | HCF4069YUM013TR.pdf | |
| 70T651S15BC8 | IC SRAM 9MBIT 15NS 256CABGA | 70T651S15BC8.pdf | |
| AT49F002N-55TC | IC FLASH 2MBIT 55NS 32TSOP | AT49F002N-55TC.pdf | |
| AZ1117CR-1.5TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 800mA SOT-89 | AZ1117CR-1.5TRG1.pdf | |
| LP2950ACDT-3.0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA DPAK-3 | LP2950ACDT-3.0.pdf |