| Manufacturer Part Number: | VS-36MB05A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9036 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECTIFIER BRIDGE 50V 35A D-34A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-36MB05A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-36MB05A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | D-34 Outline Dimensions | |
| Online Catalog | QC Terminal Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | QC Terminal | |
| Package / Case | 4-Square, D-34 | |
| Supplier Device Package | D-34 | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-36MB05A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-36MB05A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-36MB05A is new and unused, you can buy VS-36MB05A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-36MB05A.
| SZMM3Z27VT1G | Zener Diode 27V 300mW ±5% Surface Mount SOD-323 | SZMM3Z27VT1G.pdf | |
| FB180SA10 | MOSFET N-CH 100V 180A SOT-227 | FB180SA10.pdf | |
| EPM7064STC100-10N | IC CPLD 64MC 10NS 100TQFP | EPM7064STC100-10N.pdf | |
| MAX14566BEETA+T | IC USB SWITCH HOST CHARGER 8TDFN | MAX14566BEETA+T.pdf | |
| TC75W60FU(TE12L,F) | General Purpose Amplifier 2 Circuit SM8 | TC75W60FU(TE12L,F).pdf | |
| IS43R16320D-6TLI | IC DDR 512M 166MHZ 66TSOP | IS43R16320D-6TLI.pdf | |
| LT1004IPW-2-5 | Shunt Voltage Reference IC ±0.8% 20mA 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | LT1004IPW-2-5.pdf | |
| S-13R1B38-I4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.8V 150mA SNT-4A | S-13R1B38-I4T1U3.pdf | |
| NCV8851DBR2G | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 170kHz ~ 500kHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | NCV8851DBR2G.pdf |