| Manufacturer Part Number: | VS-36MB140A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9023 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECTIFIER BRIDGE 1400V 35A D34A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-36MB140A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-36MB140A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | D-34 Outline Dimensions | |
| Online Catalog | QC Terminal Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1400V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | QC Terminal | |
| Package / Case | 4-Square, D-34 | |
| Supplier Device Package | D-34 | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-36MB140A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-36MB140A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-36MB140A is new and unused, you can buy VS-36MB140A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-36MB140A.
| B05S-HF | DIODE BRIDGE 50V 0.8A MBS | B05S-HF.pdf | |
| BZG05C5V6-HE3-TR | Zener Diode 5.6V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C5V6-HE3-TR.pdf | |
| VS-ST303C04CFL0 | SCR 400V 1180A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB (E-Puk) | VS-ST303C04CFL0.pdf | |
| 2N3838 | TRANS NPN/PNP 40V 0.6A 6 PFLTPK | 2N3838.pdf | |
| RN1109(T5L,F,T) | TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM | RN1109(T5L,F,T).pdf | |
| SI4632DY-T1-E3 | MOSFET N-CH 25V 40A 8-SOIC | SI4632DY-T1-E3.pdf | |
| MPC9456ACR2 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer, PLL IC 250MHz 32-LQFP | MPC9456ACR2.pdf | |
| AD9626BCPZ-210 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 56-LFCSP-VQ (8x8) | AD9626BCPZ-210.pdf | |
| TLE2061ACDRG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLE2061ACDRG4.pdf | |
| XC6123C325ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C325ER-G.pdf | |
| NCP1587ADR2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | NCP1587ADR2G.pdf | |
| TLV70030DDCT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 200mA 5-SOT | TLV70030DDCT.pdf |