| Manufacturer Part Number: | VS-4ESH01-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 100V 4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-4ESH01-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-4ESH01-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-4ESH01-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-4ESH01-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-4ESH01-M3/86A is new and unused, you can buy VS-4ESH01-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-4ESH01-M3/86A.
| CMDZ5234B BK | Zener Diode 6.2V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5234B BK.pdf | |
| FMMT722TA | TRANS PNP 70V 1.5A SOT23-3 | FMMT722TA.pdf | |
| CSD18533KCS | MOSFET N-CH 60V 100A TO220-3 | CSD18533KCS.pdf | |
| NP180N04TUG-E1-AY | MOSFET N-CH 40V 180A TO-263-7 | NP180N04TUG-E1-AY.pdf | |
| P3P73U00AG-08CR | IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8WDFN | P3P73U00AG-08CR.pdf | |
| MAX165ACWN+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 18-SOIC | MAX165ACWN+.pdf | |
| C8051F536-C-IMR | 8051 C8051F53x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH | C8051F536-C-IMR.pdf | |
| P4040NSN7PNAC | PowerPC e500mc Microprocessor IC QorIQ P4 4 Core, 32-Bit 1.5GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P4040NSN7PNAC.pdf | |
| IS64WV6416BLL-15BLA3-TR | IC SRAM 1MBIT 15NS 48MINIBGA | IS64WV6416BLL-15BLA3-TR.pdf | |
| ZXCT1109SA-7 | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23 | ZXCT1109SA-7.pdf | |
| XC6124C220ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C220ER-G.pdf | |
| XC6123A336ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123A336ER-G.pdf | |
| XC6122A347ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A347ER-G.pdf | |
| REF3312AIDBZT | Series Voltage Reference IC ±0.15% 5mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | REF3312AIDBZT.pdf | |
| S-13R1C26-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 150mA HSNT-4-B | S-13R1C26-A4T2U3.pdf |