| Manufacturer Part Number: | VS-4ESH01HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10997 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 100V 4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-4ESH01HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-4ESH01HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-4ESH01HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-4ESH01HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-4ESH01HM3/86A is new and unused, you can buy VS-4ESH01HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-4ESH01HM3/86A.
| 1PMT4121E3/TR7 | Zener Diode 33V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4121E3/TR7.pdf | |
| 1N3821A-1 | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N3821A-1.pdf | |
| 8N3SV76AC-0045CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0045CDI8.pdf | |
| 8N4DV85KC-0174CDI8 | VCXO IC 136MHz, 155MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0174CDI8.pdf | |
| XC4013E-1PQ208C | IC FPGA 160 I/O 208QFP | XC4013E-1PQ208C.pdf | |
| PEX9749-AARDK | IC PCI EXPRESS SWITCH | PEX9749-AARDK.pdf | |
| CD74ACT05M96G4 | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-SOIC | CD74ACT05M96G4.pdf | |
| SN7497NE4 | IC SYNC 6BIT BIN RATE MULT 16DIP | SN7497NE4.pdf | |
| 24AA01HT-I/SN | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC | 24AA01HT-I/SN.pdf | |
| S25FL032P0XNFI003 | IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8WSON | S25FL032P0XNFI003.pdf | |
| BQ2003S-NTRG4 | IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC | BQ2003S-NTRG4.pdf | |
| MAX16812ATI+ | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 2A (Switch) 28-TQFN (5x5) | MAX16812ATI+.pdf | |
| S-80857CLUA-B7IT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-89-3 | S-80857CLUA-B7IT2G.pdf |