| Manufacturer Part Number: | VS-50PF120W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1200V (1.2kV) 50A Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-50PF120W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-50PF120W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 50A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 125A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-50PF120W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-50PF120W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-50PF120W is new and unused, you can buy VS-50PF120W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-50PF120W.
| HSM835JE3/TR13 | Diode Schottky 35V 8A Surface Mount DO-214AB | HSM835JE3/TR13.pdf | |
| NZX5V1C,133 | Zener Diode 5.1V 500mW ±2% Through Hole ALF2 | NZX5V1C,133.pdf | |
| T700082504BY | SCR 800V Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209 Variation | T700082504BY.pdf | |
| IXTP06N120P | MOSFET N-CH 1200V 600MA TO-220 | IXTP06N120P.pdf | |
| LTC6992IS6-1#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 3.81Hz ~ 1MHz SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6992IS6-1#TRMPBF.pdf | |
| ISL22419WFU8Z-TK | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps SPI Interface 8-MSOP | ISL22419WFU8Z-TK.pdf | |
| A42MX09-2VQG100 | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A42MX09-2VQG100.pdf | |
| A3PE3000-1FG896 | IC FPGA 620 I/O 896FBGA | A3PE3000-1FG896.pdf | |
| ATXMEGA64D4-ANR | AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATXMEGA64D4-ANR.pdf | |
| MB9AFA44LBPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9AA40NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB9AFA44LBPMC1-G-JNE2.pdf | |
| SN74LVC1G02DRYR | NOR Gate IC 1 Channel 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1G02DRYR.pdf | |
| 74LVC594AD,118 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC | 74LVC594AD,118.pdf | |
| SN74LVC139AZQNR | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 20-BGA MICROSTAR JUNIOR (4x3) | SN74LVC139AZQNR.pdf | |
| FAN7081CM_F085 | IC GATE DRIVER HI SIDE 8-SOIC | FAN7081CM_F085.pdf |