| Manufacturer Part Number: | VS-6ESH01HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 100V 6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-6ESH01HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-6ESH01HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Fred Pt Die Technology in the New eSMP Packages | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 940mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 22ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -60°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-6ESH01HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-6ESH01HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-6ESH01HM3/86A is new and unused, you can buy VS-6ESH01HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-6ESH01HM3/86A.
| SBR10100CTFP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 100V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | SBR10100CTFP.pdf | |
| VS-41HFR60 | Diode Standard 600V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-41HFR60.pdf | |
| BLF8G27LS-100V,118 | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.5GHz ~ 2.7GHz 17dB 25W CDFM6 | BLF8G27LS-100V,118.pdf | |
| MMRF1320NR1 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 100mA 230MHz 26.1dB 150W TO-270 WB-4 | MMRF1320NR1.pdf | |
| 2SJ665-DL-E | MOSFET P-CH 100V 27A SMP-FD | 2SJ665-DL-E.pdf | |
| IRL1404ZLPBF | MOSFET N-CH 40V 75A TO-262 | IRL1404ZLPBF.pdf | |
| LTC6992HS6-3#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 3.81Hz ~ 1MHz SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6992HS6-3#TRPBF.pdf | |
| 8N3DV85LC-0019CDI | VCXO IC 155.52MHz, 161.132MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0019CDI.pdf | |
| 8N3QV01KG-0147CDI8 | VCXO IC 100MHz, 400MHz, 1GHz, 1GHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0147CDI8.pdf | |
| DS1673E-5+ | Real Time Clock (RTC) IC Portable System Controller 3-Wire Serial 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | DS1673E-5+.pdf | |
| MAX174CCWI+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | MAX174CCWI+.pdf | |
| LTC2625IGN#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-SSOP | LTC2625IGN#PBF.pdf | |
| XC7VX690T-2FF1926I | IC FPGA 720 I/O 1926FCBGA | XC7VX690T-2FF1926I.pdf | |
| LPC2136FBD64,151 | ARM7® LPC2100 Microcontroller IC 16/32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LPC2136FBD64,151.pdf | |
| MC7448VS1420LC | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.42GHz 360-FCCLGA (25x25) | MC7448VS1420LC.pdf |