| Manufacturer Part Number: | VS-6ESH01HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-6ESH01HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-6ESH01HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 940mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 22ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-6ESH01HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-6ESH01HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-6ESH01HM3/87A is new and unused, you can buy VS-6ESH01HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-6ESH01HM3/87A.
| BYW72-TR | Diode Avalanche 200V 3A Through Hole SOD-64 | BYW72-TR.pdf | |
| CZ5374B BK | Zener Diode 75V 5W ±5% Through Hole DO-201 | CZ5374B BK.pdf | |
| VS-VSKN41/06 | SCR Module 600V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKN41/06.pdf | |
| SMBT3906UE6327HTSA1 | TRANS 2PNP 40V 0.2A SC74-6 | SMBT3906UE6327HTSA1.pdf | |
| BSS123W-7-F | MOSFET N-CH 100V 170MA SC70-3 | BSS123W-7-F.pdf | |
| IPU60R2K1CEBKMA1 | MOSFET N-CH 600V TO-251-3 | IPU60R2K1CEBKMA1.pdf | |
| IRF740ASTRR | MOSFET N-CH 400V 10A D2PAK | IRF740ASTRR.pdf | |
| APTGF90A60T1G | IGBT Module NPT Half Bridge 600V 110A 416W Chassis Mount SP1 | APTGF90A60T1G.pdf | |
| 8N3Q001EG-0022CDI8 | Clock Oscillator IC 176.8382MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0022CDI8.pdf | |
| LTC2657BCFE-H16#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP-EP | LTC2657BCFE-H16#PBF.pdf | |
| LCMXO2-4000HC-6FG484C | IC FPGA 278 I/O 484FBGA | LCMXO2-4000HC-6FG484C.pdf | |
| C8051F964-B-GMR | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 76-DQFN (6x6) | C8051F964-B-GMR.pdf | |
| M38881M2-XXXFP | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 12.5MHz 8KB (8K x 8) Mask ROM | M38881M2-XXXFP.pdf | |
| AD8182ARZ-R7 | IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14SOIC | AD8182ARZ-R7.pdf | |
| PS391EPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-PDIP | PS391EPE.pdf |