| Manufacturer Part Number: | VS-6ESH02-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10548 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 200V 6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-6ESH02-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-6ESH02-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Fred Pt Die Technology in the New eSMP Packages | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | FRED Pt® | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 940mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 22ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-6ESH02-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-6ESH02-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-6ESH02-M3/86A is new and unused, you can buy VS-6ESH02-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-6ESH02-M3/86A.
| GSD2004A-E3-08 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 240V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | GSD2004A-E3-08.pdf | |
| VS-T70HFL10S05 | Diode Standard 100V 70A Chassis Mount D-55 | VS-T70HFL10S05.pdf | |
| 1N5373BE3/TR12 | Zener Diode 68V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5373BE3/TR12.pdf | |
| GA040TH65-227SP | SCR Module 6500V 69A Single Chassis Mount Module | GA040TH65-227SP.pdf | |
| MCP3426A6-E/SN | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 8-SOIC | MCP3426A6-E/SN.pdf | |
| STM32F765NIH6 | ARM® Cortex®-M7 STM32 F7 Microcontroller IC 32-Bit 216MHz 2MB (2M x 8) FLASH 216-TFBGA (13x13) | STM32F765NIH6.pdf | |
| S9S08DZ16F1CLC | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | S9S08DZ16F1CLC.pdf | |
| MAX4565CAP+T | IC VIDEO SWITCH QUAD SPST 20SSOP | MAX4565CAP+T.pdf | |
| AD620AR | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD620AR.pdf | |
| SY100EL16VDKI-TR | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 10-MSOP | SY100EL16VDKI-TR.pdf | |
| MT29F4G08ABBDAHC-IT:D TR | IC FLASH 4GBIT 63VFBGA | MT29F4G08ABBDAHC-IT:D TR.pdf | |
| MT48H16M32LFCM-75 IT:B TR | IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90VFBGA | MT48H16M32LFCM-75 IT:B TR.pdf | |
| CY62128BLL-70ZXET | IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP | CY62128BLL-70ZXET.pdf | |
| IDT71V432S10PFG | IC SRAM 1MBIT 10NS 100TQFP | IDT71V432S10PFG.pdf | |
| LT3585EDDB-1#TRPBF | Photoflash Capacitor Charger, Xenon PMIC 10-DFN (3x2) | LT3585EDDB-1#TRPBF.pdf |