| Manufacturer Part Number: | VS-6ESH02-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-6ESH02-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-6ESH02-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 940mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 22ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-6ESH02-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-6ESH02-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-6ESH02-M3/87A is new and unused, you can buy VS-6ESH02-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-6ESH02-M3/87A.
| BAV70HDW-7 | Diode Array 2 Pair Common Cathode Standard 100V 125mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAV70HDW-7.pdf | |
| SS2P2HM3/84A | DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO220AA | SS2P2HM3/84A.pdf | |
| 1N5353/TR8 | Zener Diode 16V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5353/TR8.pdf | |
| ALD910018SAL | MOSFET DUAL SAB 1.80V EE 8SOIC | ALD910018SAL.pdf | |
| CDCUN1208LPRHBR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer IC 400MHz 32-VFQFN Exposed Pad | CDCUN1208LPRHBR.pdf | |
| LM3S1626-IQR50-A0 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S1626-IQR50-A0.pdf | |
| SPNZ801113 | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY MII, RMII Interface 64-QFN (8x8) | SPNZ801113.pdf | |
| FIN1047MTC | 4/0 Driver LVDS 16-TSSOP | FIN1047MTC.pdf | |
| 72851L25PFI | IC FIFO SYNC 4096X18 25NS 64QFP | 72851L25PFI.pdf | |
| SY10E167JC | Multiplexer 6 x 2:1 28-PLCC (11.5x11.5) | SY10E167JC.pdf | |
| CY7C1361C-100BGC | IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA | CY7C1361C-100BGC.pdf | |
| AT49F4096A-70TC | IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP | AT49F4096A-70TC.pdf | |
| S-80922CNPF-G8STFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80922CNPF-G8STFU.pdf | |
| TPS65131RGETG4 | Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive and Negative (Dual Rail) Adjustable 3.2V, -2V 2 Output 1.8A (Switch) 24-VFQFN Exposed Pad | TPS65131RGETG4.pdf | |
| MIC2177BWM | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.245V 1 Output 2.5A 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | MIC2177BWM.pdf |