| Manufacturer Part Number: | VS-6ESH02HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-6ESH02HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-6ESH02HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 940mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 22ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-6ESH02HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-6ESH02HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-6ESH02HM3/87A is new and unused, you can buy VS-6ESH02HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-6ESH02HM3/87A.
| 1N5950CPE3/TR8 | Zener Diode 110V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5950CPE3/TR8.pdf | |
| JANTXV2N6350 | TRANS NPN DARL 80V 5A TO33 | JANTXV2N6350.pdf | |
| 8N4Q001KG-1133CDI | Clock Oscillator IC 480MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1133CDI.pdf | |
| 10AT115S2F45E2SGE2 | IC FPGA 624 I/O 1932FCBGA | 10AT115S2F45E2SGE2.pdf | |
| STM32F217VGT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F217VGT6.pdf | |
| ATMEGA165PA-AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA165PA-AU.pdf | |
| 10AS057K2F35E2LG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 570K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1152-FCBGA (35x35) | 10AS057K2F35E2LG.pdf | |
| DP8392CN-1 | Transceiver IEEE 802.3 16-DIP | DP8392CN-1.pdf | |
| 89HPES24T3G2ZBAL8 | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89HPES24T3G2ZBAL8.pdf | |
| AD824AR-14-3V | J-FET Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD824AR-14-3V.pdf | |
| AP3105CVKTR-G1 | IC PWM CTLR CURR MODE | AP3105CVKTR-G1.pdf | |
| MIC2595R-1BM-TR | Hot Swap Controller, Sequencer 1 Channel -48V 14-SOIC | MIC2595R-1BM-TR.pdf | |
| STK531-392A-E | IC MOTOR DRIVER | STK531-392A-E.pdf | |
| LT1762EMS8-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 8-MSOP | LT1762EMS8-5#PBF.pdf | |
| LM337KTTRG3 | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.2 V ~ -37 V 1.5A DDPAK/TO-263-3 | LM337KTTRG3.pdf |