| Manufacturer Part Number: | VS-6ESU06HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 600V 6A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-6ESU06HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-6ESU06HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Fred Pt Die Technology in the New eSMP Packages | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 58ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-6ESU06HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-6ESU06HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-6ESU06HM3/86A is new and unused, you can buy VS-6ESU06HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-6ESU06HM3/86A.
| SS10P3HM3/86A | Diode Schottky 30V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) | SS10P3HM3/86A.pdf | |
| BTB16H-600BW3G | TRIAC 600V 16A TO220AB | BTB16H-600BW3G.pdf | |
| APTM50HM65FT3G | MOSFET 4N-CH 500V 51A SP3 | APTM50HM65FT3G.pdf | |
| IRFH7914TR2PBF | MOSFET N-CH 30V 15A PQFN56 | IRFH7914TR2PBF.pdf | |
| ISL22449WFV14Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 128 Taps SPI Interface 14-TSSOP | ISL22449WFV14Z.pdf | |
| THS7327PHPR | IC 3-CH RGBHV VIDEO BUFF 48HTQFP | THS7327PHPR.pdf | |
| S29GL128P10FFIS10 | IC FLASH 128MBIT 100NS 64FBGA | S29GL128P10FFIS10.pdf | |
| AT29LV1024-20JC | IC FLASH 1MBIT 200NS 44PLCC | AT29LV1024-20JC.pdf | |
| DS1834 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-PDIP | DS1834.pdf | |
| X40035V14I-A | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 14-TSSOP | X40035V14I-A.pdf | |
| TPS54218RTER | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.803V 1 Output 2A 16-WFQFN Exposed Pad | TPS54218RTER.pdf | |
| TPS60202DGSG4 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS60202DGSG4.pdf | |
| AP1118S25L-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A 8-SOP | AP1118S25L-13.pdf |