| Manufacturer Part Number: | VS-80PF80W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 80A Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-80PF80W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-80PF80W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 220A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-80PF80W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-80PF80W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-80PF80W is new and unused, you can buy VS-80PF80W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-80PF80W.
| EC103D3AP | SCR 400V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | EC103D3AP.pdf | |
| IPW60R070P6XKSA1 | MOSFET N-CH 600V 53.5A TO247-3 | IPW60R070P6XKSA1.pdf | |
| 8N3SV76AC-0026CDI | VCXO IC 311.04MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0026CDI.pdf | |
| DS1672U-33 | Real Time Clock (RTC) IC Binary Counter I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1672U-33.pdf | |
| WMS7131050M | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | WMS7131050M.pdf | |
| MSP430F5308IRGCR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5308IRGCR.pdf | |
| MB91213APMC-GS-195E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-195E1.pdf | |
| MB96F386RSCPMC-GS-145E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F386RSCPMC-GS-145E2.pdf | |
| SN75LP196DBRG4 | 5/3 Transceiver Full RS232 20-SSOP | SN75LP196DBRG4.pdf | |
| MAX4952BCTP+ | Buffer, ReDriver 2 Channel 6Gbps 20-TQFN (4x4) | MAX4952BCTP+.pdf | |
| MCP6543T-E/MS | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 8-MSOP | MCP6543T-E/MS.pdf | |
| 24AA64T-I/MS | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8MSOP | 24AA64T-I/MS.pdf | |
| M29W160ET90N6 | IC FLASH 16MBIT 90NS 48TSOP | M29W160ET90N6.pdf | |
| UPD1002T-A/MQ | USB, Peripherals PMIC 32-SQFN (5x5) | UPD1002T-A/MQ.pdf | |
| XC6123D331MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123D331MR-G.pdf |