| Manufacturer Part Number: | VS-80PFR120W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1200V (1.2kV) 80A Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-80PFR120W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-80PFR120W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 220A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-80PFR120W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-80PFR120W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-80PFR120W is new and unused, you can buy VS-80PFR120W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-80PFR120W.
| AFT20P140-4WGNR3 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 28V 500mA 1.88GHz ~ 1.91GHz 17.8dB 24W OM-780G-4L | AFT20P140-4WGNR3.pdf | |
| AD7402-8BRIZ-RL7 | Modulator 16 bit 39K Serial 8-SOIC | AD7402-8BRIZ-RL7.pdf | |
| ISL23448WFVZ-TK | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 128 Taps SPI Interface 20-TSSOP | ISL23448WFVZ-TK.pdf | |
| M5LV-256/120-12YI | IC CPLD 256MC 12NS 160QFP | M5LV-256/120-12YI.pdf | |
| AGLN125V5-VQ100 | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | AGLN125V5-VQ100.pdf | |
| XC2V80-5CSG144C | IC FPGA 92 I/O 144CSBGA | XC2V80-5CSG144C.pdf | |
| Z86E3416SSC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) OTP | Z86E3416SSC.pdf | |
| ISL54206AIRTZ | IC USB SWITCH DUAL SPDT 10TDFN | ISL54206AIRTZ.pdf | |
| LTC6240HVIS8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LTC6240HVIS8#PBF.pdf | |
| 74ABT16952CSSCX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74ABT16952CSSCX.pdf | |
| S25FL512SAGBHBA13 | IC FLASH 512MBIT CMOS SPI 24BGA | S25FL512SAGBHBA13.pdf | |
| MT46H256M32L4JV-6 WT:B TR | IC LPDDR SDRAM 8GBIT VFBGA | MT46H256M32L4JV-6 WT:B TR.pdf | |
| BD48K23G-TL | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 3-SSOP | BD48K23G-TL.pdf | |
| LT1021CIN8-10#PBF | Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1021CIN8-10#PBF.pdf | |
| MCP19035-BAAAE/MF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-DFN (3x3) | MCP19035-BAAAE/MF.pdf |