| Manufacturer Part Number: | VS-80PFR140W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1400V (1.4kV) 80A Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-80PFR140W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-80PFR140W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1400V (1.4kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.46V @ 220A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-80PFR140W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-80PFR140W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-80PFR140W is new and unused, you can buy VS-80PFR140W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-80PFR140W.
| EL02ZV1 | Diode Standard 200V 1.5A Through Hole | EL02ZV1.pdf | |
| BZX84C11-E3-18 | Zener Diode 11V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C11-E3-18.pdf | |
| 1N5373BE3/TR13 | Zener Diode 68V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5373BE3/TR13.pdf | |
| FDM3622 | MOSFET N-CH 100V 4.4A 8MLP | FDM3622.pdf | |
| MAX5431CEUB+T | Digital Potentiometer 57k Ohm 1 Circuit 4 Taps Parallel Interface 10-uMAX | MAX5431CEUB+T.pdf | |
| MSP430FG4616IPZR | CPUX MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 92KB (92K x 8 + 256B) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430FG4616IPZR.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-150E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-150E1.pdf | |
| R5F2L36ACNFP#V2 | R8C R8C/Lx/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2L36ACNFP#V2.pdf | |
| SN75155P | 1/1 Transceiver Full RS232 8-PDIP | SN75155P.pdf | |
| TS954IYPT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TS954IYPT.pdf | |
| LT1991AIDD#TRPBF | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 10-DFN (3x3) | LT1991AIDD#TRPBF.pdf | |
| 74ALVCH16240DGGRE4 | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74ALVCH16240DGGRE4.pdf | |
| SN74ACT7814-20DL | IC ASYNC FIFO MEMRY 64X18 56SSOP | SN74ACT7814-20DL.pdf | |
| 74AC16374DL | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP | 74AC16374DL.pdf | |
| MC74LCX86MEL | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74LCX86MEL.pdf |