| Manufacturer Part Number: | VS-80PFR80W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 80A Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-80PFR80W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-80PFR80W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 220A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-80PFR80W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-80PFR80W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-80PFR80W is new and unused, you can buy VS-80PFR80W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-80PFR80W.
| 2EZ6.8D/TR8 | Zener Diode 6.8V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ6.8D/TR8.pdf | |
| BUK9620-100B,118 | MOSFET N-CH 100V 63A D2PAK | BUK9620-100B,118.pdf | |
| DMTH6010LK3-13 | MOSFET N-CH 60V 14.8A TO252 | DMTH6010LK3-13.pdf | |
| AON6404A | MOSFET N-CH 30V 25A DFN5X6 | AON6404A.pdf | |
| IXTQ130N15T | MOSFET N-CH 150V 130A TO-3P | IXTQ130N15T.pdf | |
| IXTH130N20T | MOSFET N-CH 200V 130A TO-247 | IXTH130N20T.pdf | |
| 8N3DV85AC-0054CDI | VCXO IC 25MHz, 33.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0054CDI.pdf | |
| 8N4DV85FC-0134CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0134CDI.pdf | |
| 8N4SV75AC-0116CDI | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0116CDI.pdf | |
| 8N3SV76LC-0166CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0166CDI.pdf | |
| PCM1716E | DAC, Audio 24 bit 96k I²S 28-SSOP | PCM1716E.pdf | |
| LTC2636IDE-HMX8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2636IDE-HMX8#TRPBF.pdf | |
| PEF 22628 E V1.2-G | Telecom IC EFM-(Ethernet First Mile) Symmetrical DSL Transceiver PG-LBGA-324-2 | PEF 22628 E V1.2-G.pdf | |
| SN74AHC04QDR | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | SN74AHC04QDR.pdf | |
| ADV7391WBCPZ | 3 DAC 10-BIT HDTV VIDEO ENCODER | ADV7391WBCPZ.pdf |