| Manufacturer Part Number: | VS-95PF40W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 95A Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-95PF40W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-95PF40W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 95A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 267A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-95PF40W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-95PF40W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-95PF40W is new and unused, you can buy VS-95PF40W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-95PF40W.
| SI3900DV-T1-E3 | MOSFET 2N-CH 20V 2A 6-TSOP | SI3900DV-T1-E3.pdf | |
| SI4943CDY-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 20V 8A 8-SOIC | SI4943CDY-T1-E3.pdf | |
| IPD60R600CPATMA1 | MOSFET N-CH 600V 6.1A TO-252 | IPD60R600CPATMA1.pdf | |
| MAX191BCWG+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | MAX191BCWG+.pdf | |
| MB9BF465KQN-G-AVE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B460L Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 416KB (416K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | MB9BF465KQN-G-AVE2.pdf | |
| PIC16C62A-10E/SP | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SPDIP | PIC16C62A-10E/SP.pdf | |
| PIC17C43T-25E/PQ | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (4K x 16) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC17C43T-25E/PQ.pdf | |
| ST72F325S6T6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F325S6T6.pdf | |
| XR2009IMP8MTR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | XR2009IMP8MTR.pdf | |
| FHP3230IMU8X | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | FHP3230IMU8X.pdf | |
| 74AVC4TD245BQ,115 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 380Mbps 16-DHVQFN (2.5x3.5) | 74AVC4TD245BQ,115.pdf | |
| IS42VM32200M-75BLI | IC SDRAM 64MBIT 90BGA | IS42VM32200M-75BLI.pdf | |
| LM5101CMAX | IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC | LM5101CMAX.pdf | |
| LT1460EIS8-2.5#PBF | Series Voltage Reference IC ±0.125% 40mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1460EIS8-2.5#PBF.pdf | |
| TLV702475DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.75V 300mA SOT-23-5 | TLV702475DBVR.pdf |