| Manufacturer Part Number: | VS-95PF80W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 95A Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-95PF80W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-95PF80W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 95A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 267A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-95PF80W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-95PF80W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-95PF80W is new and unused, you can buy VS-95PF80W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-95PF80W.
| MBR8080 | Diode Schottky 80V 80A Chassis, Stud Mount DO-5 | MBR8080.pdf | |
| S5BC-13 | Diode Standard 100V 5A Surface Mount SMC | S5BC-13.pdf | |
| MPS8098RLRAG | TRANS NPN 60V 0.5A TO92 | MPS8098RLRAG.pdf | |
| BD539C-S | TRANS NPN 100V 5A | BD539C-S.pdf | |
| NGD18N45CLBT4G | IGBT 500V 18A 115W Surface Mount DPAK-3 | NGD18N45CLBT4G.pdf | |
| TLC7528IDWRG4 | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-SOIC | TLC7528IDWRG4.pdf | |
| PIC16LC925-I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC16LC925-I/PT.pdf | |
| MB89637RPF-G-1467E1 | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637RPF-G-1467E1.pdf | |
| 71V65603S133BGI8 | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA | 71V65603S133BGI8.pdf | |
| XC6121F620MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121F620MR-G.pdf | |
| RT2652GQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 10-WFDFN Exposed Pad | RT2652GQW.pdf | |
| MC78M05ABDTRKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA DPAK-3 | MC78M05ABDTRKG.pdf |