| Manufacturer Part Number: | VS-GBPC2502A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 10355 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 1-PH 200V 25A GBPC-A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-GBPC2502A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-GBPC2502A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | QC Terminal Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25A | |
| Mounting Type | QC Terminal | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-A | |
| Supplier Device Package | GBPC-A | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-GBPC2502A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-GBPC2502A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-GBPC2502A is new and unused, you can buy VS-GBPC2502A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-GBPC2502A.
| R7S00208XX | Diode Standard 200V 800A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R7S00208XX.pdf | |
| MMBZ5250BS-7 | Zener Diode Array 2 Independent 20V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5250BS-7.pdf | |
| 1N5346/TR12 | Zener Diode 9.1V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5346/TR12.pdf | |
| JAN1N5543CUR-1 | Zener Diode 25V 500mW ±2% Surface Mount | JAN1N5543CUR-1.pdf | |
| NSBC123EPDXV6T1 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 | NSBC123EPDXV6T1.pdf | |
| CM50DY-12H | IGBT Module Half Bridge 600V 50A 250W Chassis Mount Module | CM50DY-12H.pdf | |
| M41ST84YMQ6E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 44B I²C, 2-Wire Serial 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | M41ST84YMQ6E.pdf | |
| LTC2637HMS-HMX12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637HMS-HMX12#PBF.pdf | |
| CY8C5688FNI-LP211T | ARM® Cortex®-M3 PSOC® 5 CY8C56LP Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 99-WLCSP (5.19x5.94) | CY8C5688FNI-LP211T.pdf | |
| CY74FCT821BTSOCE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | CY74FCT821BTSOCE4.pdf | |
| GTL2012DC,125 | Mixed Signal Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-VSSOP, US8 | GTL2012DC,125.pdf | |
| MT48V8M16LFB4-8:G TR | IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA | MT48V8M16LFB4-8:G TR.pdf | |
| IDT6116SA25SOI | IC SRAM 16KBIT 25NS 24SOIC | IDT6116SA25SOI.pdf | |
| ISL97516IUZ-TK | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 5V 1 Output 1.7A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | ISL97516IUZ-TK.pdf | |
| MIC5302-2.1YMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 150mA 4-TMLF® (1.2x1.6) | MIC5302-2.1YMT-TR.pdf |