| Manufacturer Part Number: | VS-GBPC2508A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9165 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 1-PH 800V 25A GBPC-A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-GBPC2508A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-GBPC2508A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | QC Terminal Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25A | |
| Mounting Type | QC Terminal | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-A | |
| Supplier Device Package | GBPC-A | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-GBPC2508A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-GBPC2508A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-GBPC2508A is new and unused, you can buy VS-GBPC2508A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-GBPC2508A.
| BZX84C3V6-HE3-18 | Zener Diode 3.6V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C3V6-HE3-18.pdf | |
| BZX384B3V6-HE3-18 | Zener Diode 3.6V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B3V6-HE3-18.pdf | |
| AD9628BCPZRL7-125 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9628BCPZRL7-125.pdf | |
| ADSP-BF608BBCZ-5 | IC DSP CTLR DUAL 349CSBGA | ADSP-BF608BBCZ-5.pdf | |
| STM8S103F3M6TR | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH | STM8S103F3M6TR.pdf | |
| R5F563TBDDFH#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | R5F563TBDDFH#V0.pdf | |
| XR16V2551IM-F | IC UART FIFO 16B DUAL 48TQFP | XR16V2551IM-F.pdf | |
| 74LVC2G17DW-7 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-363 | 74LVC2G17DW-7.pdf | |
| SN74AHC244PW | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AHC244PW.pdf | |
| SN74AS175BN | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | SN74AS175BN.pdf | |
| IS62WV12816EBLL-45TLI | IC SRAM 2MB 45NS 44TSOP | IS62WV12816EBLL-45TLI.pdf | |
| PQ3DZ53 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA SC-63 | PQ3DZ53.pdf |