| Manufacturer Part Number: | VS-GBPC3506A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9200 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 1-PH 600V 35A GBPC-A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-GBPC3506A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-GBPC3506A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | QC Terminal Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | QC Terminal | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-A | |
| Supplier Device Package | GBPC-A | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-GBPC3506A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-GBPC3506A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-GBPC3506A is new and unused, you can buy VS-GBPC3506A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-GBPC3506A.
| KSB1017YTU | TRANS PNP 80V 4A TO-220F | KSB1017YTU.pdf | |
| SI5324C-C-GM | IC CLOCK MULT 2KHZ-346MHZ 36VQFN | SI5324C-C-GM.pdf | |
| PIC18F4680-H/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4680-H/PT.pdf | |
| TS80C31X2-VIE | 80C51 80C Microcontroller IC 8-Bit 60/30MHz ROMless | TS80C31X2-VIE.pdf | |
| C8051F531-IM | 8051 C8051F53x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-QFN (4x4) | C8051F531-IM.pdf | |
| LM48100QMH/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 14-HTSSOP | LM48100QMH/NOPB.pdf | |
| 74LVXC4245QSC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-QSOP | 74LVXC4245QSC.pdf | |
| MC74VHCT240ADWR2 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74VHCT240ADWR2.pdf | |
| MC74HC390AD | IC COUNTER RPPL DUAL 4ST 16-SOIC | MC74HC390AD.pdf | |
| SN74CBT16811CDL | Bus Switch 12 x 1:1 56-SSOP | SN74CBT16811CDL.pdf | |
| MAX6758UTZD3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-6 | MAX6758UTZD3+T.pdf | |
| XC6108N32AGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N32AGR-G.pdf | |
| S-1711C3025-I6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 3V 150mA SNT-6A | S-1711C3025-I6T1U.pdf |