| Manufacturer Part Number: | VS-GBPC3508A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9111 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 1-PH 800V 35A GBPC-A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-GBPC3508A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-GBPC3508A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | QC Terminal Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | QC Terminal | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-A | |
| Supplier Device Package | GBPC-A | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-GBPC3508A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-GBPC3508A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-GBPC3508A is new and unused, you can buy VS-GBPC3508A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-GBPC3508A.
| 1N5935P/TR12 | Zener Diode 28V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5935P/TR12.pdf | |
| FJV1845PMTF | TRANS NPN 120V 0.05A SOT-23 | FJV1845PMTF.pdf | |
| MG1775S-BN4MM | IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1700V 125A 520W Chassis Mount S3 | MG1775S-BN4MM.pdf | |
| DAC716UK/1KG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | DAC716UK/1KG4.pdf | |
| ATMEGA64C1-15AD | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA64C1-15AD.pdf | |
| ATF16LV8C-10JU | 16V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 10ns 20-PLCC (9x9) | ATF16LV8C-10JU.pdf | |
| ISL54225IRTZ-T | IC MULTIPLEXER DUAL 2:1 10TDFN | ISL54225IRTZ-T.pdf | |
| SP1481ECN-L | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP1481ECN-L.pdf | |
| LTC1068-25CG#TRPBF | IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP | LTC1068-25CG#TRPBF.pdf | |
| NB7V72MMNTXG | Crosspoint Switch 1 x 2:2 16-QFN (3x3) | NB7V72MMNTXG.pdf | |
| 709159L7PF8 | IC SRAM 72KBIT 7NS 100TQFP | 709159L7PF8.pdf | |
| IS43R83200B-5TL | IC DDR SDRAM 256MBIT 66TSOP | IS43R83200B-5TL.pdf |